decoration
pattern

Ciekawostki

Rynek zdarzeń w zakładach na szachy

W ostatnich latach popularność szachów jako dyscypliny sportu mocno wzrosła – gazety i portale sportowe regularnie informują o wynikach imprez i turniejów szachowych, coraz więcej osób przynajmniej kojarzy nazwiska najwybitniejszych współczesnych szachistów, a wyników meczów szachowych można również… obstawiać u legalnych bukmacherów. Przez długie lata szachom było trudno przebić się w świadomości społecznej jako pełnoprawnej […]

zdjęcie osoby
Szachomania
3 minuty czytania
31 października 2022

W ostatnich latach popularność szachów jako dyscypliny sportu mocno wzrosła – gazety i portale sportowe regularnie informują o wynikach imprez i turniejów szachowych, coraz więcej osób przynajmniej kojarzy nazwiska najwybitniejszych współczesnych szachistów, a wyników meczów szachowych można również… obstawiać u legalnych bukmacherów.

Przez długie lata szachom było trudno przebić się w świadomości społecznej jako pełnoprawnej dyscyplinie sportu. Traktowane przez wiele osób jako rozrywka dla intelektualistów nie gościły na pierwszych stronach gazet, nie mówiono o nich w telewizji, nie pisano w Internecie. W ostatnich latach postrzeganie szachów zaczęło się jednak zmieniać – największe turnieje szachowe organizowane są w pełni profesjonalnie, mają sponsorów, pokaźne pule nagród i całą otoczkę medialną. Pojawiły się też oferty ciekawych kursów szachowych.

 O szachach pisze się w prasie i w Internecie, w telewizjach i w sieci można oglądać transmisje z kluczowych rozgrywek mistrzostw świata w szachach albo najbardziej prestiżowych turniejów. Rośnie także popularność samych szachistów, którzy niejednokrotnie stają się osobami medialnymi – w naszym kraju najlepszym tego przykładem jest pierwszy Polak, który wygrał Puchar Świata FIDE, czyli Jan Krzysztof Duda.

O rosnącej popularności szachów świadczy również to, że… zakłady na szachy znajdują się w ofercie polskich legalnych bukmacherów. Jakie konkretnie typy na szachy oferują graczom operatorzy bukmacherscy?

Zakłady bukmacherskie na szachy – co można typować?

W ofercie legalnych bukmacherów znajdują się przede wszystkim zakłady przedmeczowe na szachy, czyli takie, które obstawia się przed rozpoczęciem danej rozgrywki. Obecnie typować można głównie zakład na rozgrywkę o mistrzostwo świata, w której zmierzą się Jan Niepomniaszczij oraz Ding Liren. Faworytem bukmacherów jest Chińczyk – kurs na jego zwycięstwo wynosi 1.50, podczas gdy na Rosjanina – 2.50. U niektórych bukmacherów czasowo dostępne także zakłady na największe turnieje szachowe, np. Dortmunder Schachtage, Linares, Turniej Pretendentów albo Wijk aan Zee.

Jeśli chodzi o konkretne typy zakładów wzajemnych na szachy, to najczęściej dostępne są zakłady 1×2 – 1 oznacza zwycięstwo białych figur, x to remis, a 2 – wygrana czarnych figur. Niekiedy (choć jest to dość rzadko spotykany zakład) można również typować, w ilu ruchach zakończy się dana partia.

Bonusy powitalne na obstawianie szachów

Obstawiając wyniki szachów u legalnych bukmacherów należy pamiętać, że operatorzy tacy jak eWinner, forBET czy Totalbet udostępniają graczom różnego rodzaju promocje czy powitalne bonusy. Jednym z nich jest bonus na start od 1500 zł do 5000 zł, czyli premia przyznawana przez bukmachera za założenie u niego konta.

W zależności od regulaminu promocji i tego, czy podczas rejestracji gracz wykorzystuje kod promocyjny, premia może niekiedy wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Pieniądze te należy oczywiście przeznaczyć na typowanie zakładów, np. na szachy.

Oczywiście bonus powitalny to tylko jedna z promocji – u bukmacherów dostępne są także darmowe zakłady, zakłady bez ryzyka, gra bez podatku 12%, opcje cashout oraz cashback. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi mają w czym wybierać.


zdjęcie osoby
Szachomania


Powiązane artykuły

kid playing chess
Potrzebujesz pomocy lub porady? Wypełnij formularz!

Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie. Doradzimy najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich możliwości i potrzeb.