decoration
pattern

Porady szachowe

Jak nauczyć się grać w szachy – podstawowe zasady rozgrywki

Szachy to gra, która cieszy się popularnością od wieków. Aktualnie możemy obserwować jeszcze większy wzrost zainteresowania królewską grą napędzany przez seriale, czy chociażby transmisje w platformach streamingowych. Planujesz rozpocząć swoją przygodę z szachownicą? W tym artykule zdradzamy jak nauczyć się gry w szachy. Pamiętaj jednak, że kluczem do rozwoju umiejętności jest regularność i wyciąganie wniosków […]

zdjęcie osoby
Szachomania
6 minut czytania
31 sierpnia 2023

Szachy to gra, która cieszy się popularnością od wieków. Aktualnie możemy obserwować jeszcze większy wzrost zainteresowania królewską grą napędzany przez seriale, czy chociażby transmisje w platformach streamingowych. Planujesz rozpocząć swoją przygodę z szachownicą? W tym artykule zdradzamy jak nauczyć się gry w szachy. Pamiętaj jednak, że kluczem do rozwoju umiejętności jest regularność i wyciąganie wniosków z własnych błędów. 

Nauka gry w szachy – podstawowe terminy

Podstawy gry w szachy – ustawienie szachownicy i bierek

Nauka gry w szachy powinna rozpocząć się od prawidłowego ustawienia szachownicy. Ustawiamy ją w taki sposób, aby przed każdym z zawodników, w prawym dolnym rogu, znajdowało się jasne pole. Następnie ustawiamy figury: piony na drugiej i siódmej linii, wieże w rogach, skoczki obok nich, a dalej gońce. Na środku stoją hetman (królowa) i król, z tym że hetman zawsze zajmuje pole o tym samym kolorze, jak on sam. Poprawne ustawianie figur i pionów to absolutne podstawy gry w szachy, bez których nie można zacząć rozgrywki. Jest to także dobra okazja, aby zapoznać się z nazewnictwem pól, co ułatwi dalszą naukę. Szachownice nie będą miały przed tobą żadnych tajemnic!

Jak poruszają się bierki szachowe?

Zrozumienie, jak się poruszają bierki, jest kluczowym elementem, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć się gry w szachy. Zakres ruchu poszczególnych bierek jest związany z ich funkcjami i możliwościami ataki, bądź obrony. 

Jak poruszać się królem?

Król jest najważniejszą, ale jednocześnie jedną z najsłabszych figur. Może się poruszać tylko o jedno pole w każdym kierunku. Nie może też wchodzić na pole szachowane.

Jak poruszać się hetmanem?

Hetman, czy też dama, to najsilniejsza figura w szachach. Może poruszać się w każdym kierunku, tak daleko, jak to możliwe, pod warunkiem, że nie przechodzi przez inne figury.

Jak poruszać się wieżą?

Wieża porusza się do przodu, do tyłu i na boki, ale tylko w linii prostej.

Jak poruszać się gońcem?

Goniec porusza się wyłącznie po skosie, na polach jednego koloru.

Jak poruszać się skoczkiem?

Skoczek porusza się w kształcie litery ,,L” i jest jedyną figurą, która może przeskakiwać inne figury.

Jak poruszać się pionami?

Piony idą tylko do przodu, ale biją po skosie. W przypadku pierwszego ruchu mogą iść o dwa pola.

Nauka gry w szachy – specjalne zasady

Gdy poznaliśmy już podstawową terminologię oraz zakres ruchów poszczególnych figur, możemy przejść do wyjaśnienia specjalnych zasad obowiązujących w królewskiej grze. Stanowią one dodatkową warstwę taktyczną do gry. Wiedza o nich pozwoli Ci na korzystanie z szerszego zakresu strategii i może być kluczowa w pewnych momentach partii. Niezbędny asortyment znajdziesz na szachy sklep online.

Jak promować piona?

Jeśli pion dojdzie do końca szachownicy, można go promować na dowolną inną figurę oprócz króla. Zazwyczaj promuje się go na hetmana. 

Jak wykonać ,,bicie w przelocie”?

Ta zasada pozwala na bicie piona przeciwnika, który ruszył się o dwa pola w swoim pierwszym ruchu.

Kto wykonuje pierwszy ruch w szachach?

Pierwszy ruch należy zawsze do zawodnika grającego białymi. Ta niepozorna przewaga ma czasami kluczowe znaczenie dla przebiegu całej gry. Otwarcie partii często decyduje o tempie i stylu całej rozgrywki. Umiejętne wykorzystanie przewagi pierwszeństwa to jeden z czynników składających się na podstawy gry w szachy. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź szachy dla początkujących na naszej stronie.

Nauka szachów – jak wygrać partię?

Celem gry jest zamatowanie króla przeciwnika. Istnieją trzy główne metody obrony przed szachem: ucieczka, zasłona i zbijanie atakującej figury. Do zwycięstwa partii szachowej potrzeba jednak znacznie więcej niż tylko znajomość zasad. Kluczowe jest tutaj myślenie strategiczne i przewidywanie ruchów przeciwnika. Istotne znaczenie ma również odpowiednie przeprowadzenie  każdego z etapów gry. Początkujący szachiści bardzo często tracą skupienie w końcowej fazie partii. 

Jak zremisować partię szachów?

Remis w szachach może nastąpić gdy: 

Szachy nauka – cenne wskazówki

Podsumowanie – jak nauczyć się gry w szachy?

Ten artykuł stanowi absolutny wierzchołek góry szachowej. Nauka gry w szachy to proces, który nigdy nie ma końca. Nawet najlepsi arcymistrzowie rozwijają swoje umiejętności na przestrzeni całego życia. Jednak do rozpoczęcia przygody z królewską rozgrywką powinny ci wystarczyć zaprezentowane tutaj podstawy gry w szachy. Z pomocą mogą przyjść także kursy szachowe dostępne na naszej platformie. Szachy to nie tylko gra! To także wspaniały sposób na rozwijanie cech i umiejętności, takich jak myślenie strategiczne, cierpliwość i koncentracja. Zatem… gotowy na grę?


zdjęcie osoby
Szachomania


Powiązane artykuły

kid playing chess
Potrzebujesz pomocy lub porady? Wypełnij formularz!

Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie. Doradzimy najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich możliwości i potrzeb.