decoration
pattern

Turnieje

Jak zorganizować wyjazd na mistrzostwa świata w szachach?

Najbliższy mecz o mistrzostwo świata w szachach odbędzie się w 2023 r. pomiędzy Rosjaninem Janem Niepomniaszczijem a Chińczykiem Dingiem Lirenem. Nie są jeszcze znane ani dokłada data pojedynku, ani jego miejsce, ale warto w tej kwestii zachować czujność i odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie loty i hotele, aby móc na żywo oglądać to pasjonujące starcie. Od […]

zdjęcie osoby
Szachomania
3 minuty czytania
31 października 2022

Najbliższy mecz o mistrzostwo świata w szachach odbędzie się w 2023 r. pomiędzy Rosjaninem Janem Niepomniaszczijem a Chińczykiem Dingiem Lirenem. Nie są jeszcze znane ani dokłada data pojedynku, ani jego miejsce, ale warto w tej kwestii zachować czujność i odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie loty i hotele, aby móc na żywo oglądać to pasjonujące starcie.

Od 2013 r. tytuł mistrza świata w szachach należy do Norwega Magnusa Carlsena. Wtedy to młodziutki pretendent pokonał dotychczasowego mistrza Viswanathana Ananda z Indii i od tego czasu Carlsen zanotował kilka obron tytułu. W lipcu br. ogłosił jednak, że nie zagra w meczu o mistrzostwo świata w 2023 r.

W takiej sytuacji zdecydowano, że o mistrzowski tytuł powalczą Jan Niepomniaszczij – Rosjanin, obecnie najwyżej notowany szachista w swoim kraju, który wygrał Turniej Pretendentów 2022, zapewniając sobie zwycięstwo na rundę przed jego zakończeniem, a także Chińczyk Ding Liren – najwyżej sklasyfikowany chiński szachista w historii, który w Turnieju Pretendentów 2022 zajął drugie miejsce. Co ciekawe, aby w ogóle zagrać w Turnieju, Ding musiał w ciągu zaledwie czterech tygodni rozegrać… aż 24 partie rankingowe!

Gdzie odbędzie się mecz o mistrzostwo

Wiadomo, że mecz o mistrzostwo świata między Niepomniaszczijem a Dingiem odbędzie się w 2023 r. Kiedy konkretnie i gdzie – jeszcze nie wiadomo. W ostatnich latach rozgrywany był w różnych miejscach właściwie we wszystkich zakątkach świata – w Meksyku, w Bonn, w Sofii, w Moskwie, indyjskim Cennaju, w Soczi, Nowym Jorku, Londynie oraz Dubaju.

Rozgrywki mistrzostw świata w szachach są zazwyczaj otwarte dla publiczności, choć obowiązują tam ścisłe reguły zachowania, a w ostatnich latach fani oglądają pojedynki zza dźwiękoszczelnych szyb, tak aby nie dekoncentrować zawodników.

Wycieczki na mecz

Jak widać po poprzednich miejscach organizacji meczów o MŚ, wycieczkę na takie rozgrywki można czasami połączyć z wypoczynkiem albo zwiedzaniem. Bardzo popularnym kierunkiem wyjazdów typu city break jest przecież Londyn, w doskonałych warunkach można odpocząć także w Bułgarii, w kurortach typu Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, z doskonałą ofertą hotelową (np. pięciogwiazdkowe hotele Barcelo Royal Beach albo Victoria Palace). Trafiają się też ciekawe oferty last minute, przecenione o 20-30%.

Warto więc śledzić komunikaty International Chess Federation i gdy tylko ogłosi miejsce oraz datę rozegrania przyszłorocznego meczu o mistrzostwo świata, pomyśleć o wyjeździe łączącym możliwość wypoczynku oraz śledzenia walki najlepszych szachistów globu. Można też rozważyć udział w kursie szachowym, który pozwoli lepiej zrozumieć ruchy mistrzów na szachownicy.


zdjęcie osoby
Szachomania


Powiązane artykuły

kid playing chess
Potrzebujesz pomocy lub porady? Wypełnij formularz!

Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie. Doradzimy najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich możliwości i potrzeb.